Eparhija vranjska u manastiru Svetog Prohora Pčinjskog, uz satrudništvo Svetog manastira Hilandara, pod pokroviteljstvom Svetog Arhijerejskog Sinoda Srpske Pravoslavne Crkve organizuje treći po redu Svetoprohorski monaški sabor.
Dvodnevni program Sabora podeljen je na četiri sesije sa temama: Obnova i unapređenje monaštva, Monaška poslušnost kao način upoznavanja i ispunjavanja volje Božije, Značaj isihazma za Istočno monaštvo i Monaštvo i manastiri u zemljama u kojima ne postoji tradicija pravoslavnog monaštva.
Sabranje je počelo Troparima Svetom Prohoru Pčinjskom i Prepodobnom Justinu i Ćelijskom i Vranjskom nakon čega se obratio mitropolit vranjski gospodin Pahomije. U pozdravnom delu sabora obratili su se arhimandrit Metodije iguman manastira Hilandar i mitropolit braničevski gospodin Ignatije. Na saboru učestvuje monaštvo iz zemlje i inostranstva.
Patrijarh srpski Porfirije zbog obaveza nije mogao da prisustvuje skupu, ali je poslao pozdravno pismo u kojem kaže da je monaštvo najdivniji dragi kamen i ukras Crkve i poželeo blagosloveno i plodonosno sabranje.
U ime Svetog Arhijerejskog Sinoda Srpske Pravoslavne Crkve, pod čijim pokroviteljsrvom se održava ovaj skup, prisutnima se obratio mitropolit braničevski gospodin Ignatije.
– Cilj našega života je zajednica sa Gospodom, sa sinom božijem, sa Hristom, jer jedino tako možemo obezbediti život i prevazići smrt, koja je, kako kaže apostol Pavle, najljući neprijatelj čitave tvorevine. Upravo zbog toga što, kako kaže Sveti Atanasije veliki, čim smo stvoreni, tada smo i smrtni – poručio je gospodin Ignatije.
Od davnina je poznato, biljka koja se ne neguje, ili će podivljati, ili uvenuti, rekao je u svom obraćanju arhimandrit Metodije, iguman manastira Hilandar.
– Zasucimo duhovne rukave i sa verom u pomoć neba, krenimo sa obdelavanjem blagoslovene biljke monaštva. Oslobodimo je korova pogubnog uticaja palog sveta – poručio je arhimandrit Metodije.
Sabor i ovoga puta potvrđuje svoj međucrkveni karakter, pa pored predavača iz Srpske Pravoslavne Crkve, svoje radove predstavljaju i gosti iz Gvatemale, Argentine, Velike Britanije, Rusije, Grčke, Rumunije i Severne Makedonije.
Nakon monaškog sabora u manastiru će biti proslavljena i slava odnosno svetitelj Prohor Pčinjski koji se praznuje 1. novembra.