U okviru serijala „Ujed krpelja – opasnost od Lajmske bolesti“ govorimo i o tome šta treba raditi ako primetimo da nas je ujeo krpelj. Važno je da pre svega potražimo stručnu pomoć pre svega a potom i da slušamo savete lekara. Možda niste znali da se nakon uboda ovog parazita znaci infekcije mogu pojaviti u periodu između 3. i 33. dana, a najduže do 8. nedelje. Inkubacija od trenutka uboda do pojave prvih simptoma u proseku traje nedelju dana. Da bi se prenela lajmska bolest kod ljudi, krpelj mora biti zaražen i zakačen za telo od 24 do 48 sati.

dr Milan Stevanović Služba Hitno medicinske pomoći Foto: INpress.rs
-Ljudi dolaze u Službu Hitne medicinske pomoći najpre da bi proverili da li ih je ujeo krpelj pošto nisu sigurni. Kada proverimo i utvrdimo da je krpelj u pitanju pristupamo njegovom vađenju. Koristimo posebne pincete sa tankim vrhom kako bi se krpelj adekvatno odstranio. Nakon vađenja krpelja to mesto je neophodno sterilsati. Ako imamo sumnju da je krpelj zaražen neophodno je primeniti anitibiotsku terapiju kako bi sprečili pojavu Lajmske bolesti.
Što se tiče krplja mi ih možemo podeliti na meke i tvrde krpelje. Ponekad su oni toliko sitni da je pacijentu teško da ih prepozna i da ih vidi na svom telu – rekao je dr Milan Stevanović iz Službe hitno medicinske pomoći.
Ove godine njihova aktivnost je počela od ranog proleća i trajala je do kasne jeseni. Ukoliko se Lajmska bolest ne dijagnostifikuje i ne leči na početku, narednih meseci bakterija se širi po organizmu i komplikuje stanje osobe, kada se mogu javiti drugi ozbiljniji simptomi, zavisno od organa koje je oboljenje zahvatilo.
Projekat „Ujed krpelja – opasnost od Lajmske bolesti““ sufinansiran je iz budžeta Opštine Vladičin Han. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.