Home Magazin Kralj Čarls III čestitao ustoličenje Episkopa londonskog i velikobritansko-irskog Nektarija

Kralj Čarls III čestitao ustoličenje Episkopa londonskog i velikobritansko-irskog Nektarija

"Osnivanje nove eparhije doprineće obnovi trajnih veza među našim narodima"

by novinar

Kralj Čarls III povodom ustoličenja novoizabranog Episkopa londonskog i velikobritansko-irskog Nektarija, uputio je srdačne pozdrave Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi i srpskom narodu:

„S ljubavlju se sećam svoje posete Srbiji 2016. godine, vremena koje sam proveo sa Njegovom Svetošću Patrijarhom srpskim g. Irinejem, kao i svoje posete manastiru Kovilju, gde sam ljubazno ugošćen od strane tada Mitropolita, a sada Njegove Svetosti Patrijarha g. Porfirija.

Današnja svečanost predstavlja sprovođenje odluke Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske Pravoslavne Crkve da po prvi put uspostavi Eparhiju britansko-irsku. Zaista se nadam da će osnivanje ove nove eparhije doprineti da se obnove i prodube trajne veze između Srpske Pravoslavne Crkve i Crkve Engleske, kao i među našim narodima.

Moja supruga se pridružuje u upućivanju naših najboljih želja episkopu Nektariju na početku njegove pastirske službe u našoj zemlji.

banner

Njegovo Veličanstvo kralj Čarls III“

Patrijarh srpski Porfirije je načalstvovao 24. novembra 2024. godine svetom arhijerejskom liturgijom u Sabornoj crkvi Svetog Save u Londonu i tom prilikom u tron Episkopa londonskih i velikobritansko-irskih uveo njegovo Preosveštenstvo  Nektarija.

Smatra se da u Londonu i okolini živi oko četrdeset hiljada pravoslavnih Srba. Većina Srba se naselila u Londonu posle Drugog svetskog rata. To su mahom bili vojni i politički migranti, saveznici britanske vojske, koji su izbegli iz domovine u kojoj je zavladao komunistički režim. Posle ratova devedesetih godina pojačao se priliv Srba koji su bežali od nedaća uzrokovanih raspadom Jugoslavije.

Londonski Srbi se okupljaju u znamenitoj Sabornoj crkvi Svetog Save, koja je izgrađena 1903. godine kao anglikanska crkva posvećena Svetom Kolumbu. Kasnije je preuređena za pravoslavna bogosluženja. Osvećenje je 1952. godine obavio Sveti vladika Nikolaj Žički i Ohridski. Građevina je vrlo prostrana, ukrašena je freskama koje su mahom kopije sa zidova srpskih manastira 13. veka sa područja Kosova i Metohije. Posebno je vredan ikonostas izrađen u duborezu od orahovog drveta i bogato ukrašen ikonama. Ispred oltara se nalaze dva trona, takođe izrezbarena u orahovini. Jedan je namenjen episkopu, a drugi Kraljevskoj porodici. Na kraljevskom tronu je, pored članova srpske kraljevske porodice koja je živela u izbeglištvu u Londonu, 1945. i 1957. godine sedela i kraljica Elizabeta II, kuma na krštenju princa Aleksandra, sina kralja Petra II, odnosno Marije Tatjane, ćerke princa Andrije Karađorđevića. Predsednik Srpske Pravoslavne Crkvene opštine u Londonu bio je svojevremeno i veliki srpski književnik Miloš Crnjanski. Pri Sabornoj crkvi Svetog Save deluje nedeljna škola, hor, škola folklora i Kolo srpskih sestara.

Izvor: spc.rs

You may also like

INpress, 2024.