U fokusu projekta „Ujed krpelja – opasnost od Lajmske bolesti“ je bolja informisanost žitelja Vladičnog Hana i Pčinjskog okruga o Lajmskoj bolesti. Prenosioci ove bolesti su krpelji, sitni paraziti koji žive na zelenim površinama.
Početkom avgusta Zavoda za javno zdravlje u Vranju na nivou celog okruga beležio je 30 slučajeva obolevanja od ove vektorske bolesti što je prema oceni infektologa gorući problem. U istom periodu lane registrovano je samo 9 inficiranih osoba bakterijom Borrelia burgdorfer koje su upućene na lečenje.
Od Lajmske bolesti mogu oboleti osobe svih uzrasta – deca i starija lica, kao i muškarci i žene podjednako. Kome mogu da se obrate ako primete da ih ujeo krpelj, šta je neophodno da prvo urade, kome da se obrate, kako se leči ova bolest, koje su najčešće greške koje pravimo, zašto ne treba da nas leči dr Gugl i kako se zaštiti od ujeda krpelja – ključne su teme ovog medijskog projekta.

dr Milan Stevanović Služba Hitno medicinske pomoći Foto: INpress.rs
Mnogi građani su skloni da sami vade krpelje kod kuće, kađe doktor Milan Stevanović iz Službe Hitne medicinske pomoći što nije pametno i on to nikako ne prepručuje. Posebno ne preporučuje da se krpelj tretira nekim hemijskim srdedstvima kao što su bezin, alkohol, etan, aceton, lak za nokte.
-Sve to može da izazazove da krpelj izbaci svoj digestivni sadržaj u krvotok pacijenta i to najčšće može da izazove Lajkmsku bolest. I to ne samo Lajmsku bolest već i mnoge druge bolesti, ali je ova najznačajnija.
Zanimalo nas je koliko je Lajmska bolest opasna.
Lajmska bolest je veoma opasna. I veoma ozbiljno stanje koje ako se ne otkrije na vreme može da izazove ozbiljne posledice po zdravlje čoveka.
Simptomi Lajmske bolesti su umor i opšta slabost, glavobolja, povišena telesna temperatura i drhtavica, u kočen vrat, bolovi u zglobovima i mišićima i otečeni limfni čvorovi glave i vrata
Ukoliko se lajmska bolest ne dijagnostifikuje i ne leči na početku, narednih meseci bakterija se širi po organizmu i komplikuje stanje osobe, kada se mogu javiti drugi ozbiljniji simptomi, zavisno od organa koje je oboljenje zahvatilo:
Crvenilo se može proširiti i na ostale delove tela, bolovi i otoci u zglobovima (artritis), koji otežava kretanje, neurološki problemi – meningitis (upala mozga i kičmene moždine), paraliza jedne strane lica (Belova paraliza), utrnulost i ukočenost ruku i nogu, oštećenje mišića i tetiva, nepravilni otkucaji srca, vrtoglavica i kratak dah i problemi sa kratkoročnim pamćenjem itd.
Projekat „Ujed krpelja – opasnost od Lajmske bolesti““ sufinansiran je iz budžeta Opštine Vladičin Han. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.