U stravičnom napadu koji je u 20 časova i 22 minuta razorio civilni deo grada, ugašeno je 11 nevinih života, a još 50 građana zadobilo je teške telesne povrede.
Samo u jednom naletu zločinačke avijacije, srušeno je ili oštećeno više od 700 stambenih objekata, ostavljajući iza sebe pustoš i rane koje vreme ne može izbrisati. Među uništenim građevinama našli su se i Dom zdravlja i Hitna pomoć, institucije koje su brinule o zdravlju građana, čije je razaranje dodatno otežalo ionako tešku situaciju.
Aleksinac, rudarski grad koji je i pre bombardovanja poznavao teška vremena, tog aprilskog proleća 1999. godine suočio se sa svojom najvećom katastrofom u modernoj istoriji. Zbog brutalnog razaranja civilnih ciljeva i velikog broja žrtava, ime Aleksinca je sa gorčinom upisano u svetsku javnost kao “Srpska Hirošima”.
Nažalost, tragedija se nije završila 5. aprila. Trideset prvog maja iste godine, u još jednom zločinačkom napadu NATO avijacije, poginulo je šestoro, a ranjeno i povređeno više od 50 Aleksinčana, ponovo nanoseći gradu nove rane i gubitke.
Iako u Aleksincu nije bilo vojnih objekata ni prisustva vojske, tokom NATO bombardovanja uništeno je preko 300 objekata, uključujući porodične kuće, stanove, Dom zdravlja, Hitnu pomoć, autobusku stanicu i brojne privredne i ugostiteljske objekte. Razorena je i gradska infrastruktura.
Danas, 26 godina kasnije, Aleksinac stoji, oporavljen ali ne zaboravljajući. Sećanje na žrtve ostaje večno, a ova godišnjica je opomena i podsetnik na cenu mira i značaj očuvanja svakog ljudskog života. Ona takođe svedoči o snazi zajednice koja je, uprkos nezamislivom bolu, pronašla snagu da se podigne i nastavi dalje, noseći u sebi sećanje na nevino stradale.