Home Preporučujemo Od Vranja do Bosuta: Put Heroja sa Juga Srbije Kroz Pakao Sremskog Fronta

Od Vranja do Bosuta: Put Heroja sa Juga Srbije Kroz Pakao Sremskog Fronta

Dok se Beograd oslobađao u jesen 1944. godine, borci Narodno oslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ), među kojima su bili i mnogi sinovi juga Srbije iz Vranja i Trgovišta, nisu imali vremena za predah. Umesto povratka kućama, čekao ih je novi, još teži zadatak – Sremski front.

by novinar

Ovaj front, koji je trajao punih 172 dana, bio je poprište žestokih sukoba. Nemačke jedinice, povlačeći se iz Beograda i Slavonije, formirale su sedam odbrambenih linija, svesne opasnosti koja im je pretila od nadiruće NOVJ i Crvene armije. Ključna tačka njihove odbrane bila je šesta, Nibelunška linija, koja se prostirala duž današnje granice Srbije i Hrvatske. Nafta u Mađarskoj bila je vitalni resurs za Nemce, pa je odbrana Srema imala strateški značaj.

U tim nemilosrdnim borbama, svoj nemerljiv doprinos dali su i borci iz Vranja i Pčinjskog okruga. U sastavu različitih brigada i divizija NOVJ, hrabro su se suočavali sa neprijateljem. Njihova odlučnost i požrtvovanost bili su ključni u konačnom proboju Sremskog fronta, koji je usledio 12. aprila 1945. godine i označio početak završnih operacija za oslobođenje Jugoslavije.

Posebno se istakla 22. srpska divizija, u čijem su sastavu bili i borci iz vranjskog i trgoviškog kraja. Njihova hrabrost u proboju fronta ostala je upamćena, a sećanje na 428 poginulih boraca iz Osme, Desete i Dvanaeste srpske brigade, koji su dali svoje živote za slobodu, i danas živi.

Tragičan, ali istovremeno i herojski primer požrtvovanosti, predstavlja borba Osme srpske udarne brigade, formirane upravo u Trgovištu. Nakon pređenog dugog i teškog ratnog puta, brigada je dobila izuzetno opasan zadatak forsiranje reke Bosut, šest sati pre glavnog napada, kako bi stvorila mostobran i odvukla pažnju neprijatelja. U toj krvavoj bici, u samo jednom danu, poginulo je 211 hrabrih boraca sa juga Srbije, dok je oko 400 ranjeno. Potresne reči jednog od starešina brigade: „Ako postoji pakao na zemlji, treba ga potražiti ovde“, najbolje ilustruju strahote borbi kojima su bili izloženi.

Doprinos boraca iz Vranja i Trgovišta nije bio samo brojčan. Njihova lokalna povezanost, hrabrost i želja za slobodom bili su inspiracija i za druge borce. Iako su bili udaljeni stotinama kilometara od svojih domova, nosili su u srcima sliku juga Srbije, što im je davalo dodatnu snagu u borbi protiv okupatora.

U znak trajnog sećanja na njihovu žrtvu, delegacije SUBNOR-a grada Vranja tradicionalno posećuju Batrovce, mesto gde su podignuta spomen obeležja 22. diviziji i 8. srpskoj udarnoj brigadi. Na granitnom spomeniku, donetom iz kamenoloma Momin kamen kod Vranja, stoji urezana poruka 22. divizije: „Još smo ovde dokle seže ovo polje“, simbolizujući njihovu prisutnost u slobodi za koju su se borili. Na obali reke Bosut, cveće bačeno u vodu odaje počast palim herojima čiji su mladi životi ugašeni u njenim hladnim vodama.

Žrtva boraca iz Vranja i Trgovišta na Sremskom frontu, iako bolna, trajno je svedočanstvo o herojstvu juga Srbije u borbi za slobodu. Njihova imena i dela nikada neće biti zaboravljena, a njihova hrabrost ostaje svetli primer za buduće generacije Pčinjskog okruga. SUBNOR grada Vranja i ove godine uzeo je učešće u obeležavanju godišnjice proboja Sremskog fronta i velike pobede nad fašistima u Drugom svetskom ratu. Ove godine, obeležavanje je  upriličeno u memorijalnom kompleksu „Sremski front“ u Adaševcima. Predstavnici vranjskog SUBNOR-a, predvođeni Zoranom Luburom, predsednikom, i Miroljubom Stojčićem, potpredsednikom, odali su poštu onima koji su svoje živote položili za odbranu otadžbine u Drugom svetskom ratu, nastavljajući tradiciju sećanja na heroje Sremskog fronta.

You may also like

INpress, 2024.